Trénink dComfra

Zástupce Katedry informačních technologií PEF se zúčastnil tréninku, který se konal online 24. – 27. května 2020 pro ukrajinské partnery projektu Erasmus+ Digital competence framework for Ukrainian teachers and other citizens (dComFra).

Projekt realizuje 15 organizací v čele s litevskou Vytautas Magnus University, 9 partnerů je z Ukrajiny, 6 z EU. Trénink se původně měl konat osobně na Národní univerzitě Jurije Feďkovyče ve městě Černovice na Ukrajině ve dnech 30. března – 2. dubna 2020, nicméně byl kvůli Covid-19 přesunut do online prostředí a na pozdější termín v květnu. Za ČZU na školení prezentoval John Phillip Sabou, MSc, PhD na téma Výuka mediální gramotnosti a ověřování faktů v boji proti falešným zprávám.

Na online tréninku se sešlo 50 účastníků zastupujících tři ukrajinské univerzity – Kyjevskou národní univerzitu Tarase Ševčenka, Kyjevskou národní univerzitu kultury a umění, Národní univerzitu Jurije Fedkoviče Černovice – společně s účastníky zastupujících Ukrajinskou asociaci IT profesionálů a Ministerstvo školství a vědy Ukrajiny.

Tréning vedený výzkumníky z univerzit EU byl zaměřen na následující témata:

• Rozvoj digitálních dovedností pro studenty ne-informatiky na VMU, Artūras Mickus, VMU, Litva
  • Výuka mediální gramotnosti a ověřování faktů v boji proti falešným zprávám, John Sabou, ČZU, Česká republika
  • Digitální učení @ CUAS, Centrum pro podporu výuky a e-Learningu, Marvin Hoffland, CUAS, Rakousko
  • Začlenění Online Pocket Labs do výuky na CUAS, Christian Kreiter, CUAS, Rakousko
  • Pedagogické metody a základní prvky pro úspěšné výukové/vzdělávací procesy, Antonina Hammermüller, CUAS, Rakousko
  • Interaktivní výukové aktivity ve výukovém prostředí Moodle, Teodora Chicioreanu, UPB CAMIS, Rumunsko
  • Nástroje Web 2.0 pro učitele, Teodora Chicioreanu, UPB CAMIS, Rumunsko
  • Posílení výukových seminářů díky využití moderních výukových řešení, Alicja Pituła, PUC, Polsko
  • Docker workshop – nová metoda vývoje aplikací v počítačové laboratoři, Olaf Bar, Alfred Budziak, PUC, Polsko
  • Zkušenosti s Národní digitální koalicí a případové studie materiálů na školení digitálních kompetencí, Renata Danieliene, ITI, Litva
  • Online hodnocení znalostí a certifikace, Elinga Ziliuviene, ITI, Litva