Archiv Cyklu přednášek odborníků ICT z praxe

Cyklus přednášek

Přednášky z Cyklu odborníků z praxe z oblasti ICT organizuje Katedra informačních technologií od roku 2016. Od té doby proběhlo již více než 60 přednášek, které obohatily standardní výuku. Přednášky studenty seznámily s konkrétními procesy praxe a také s nejnovějšími trendy daného oboru, s cílem absolventům přechod do praxe co nejvíce usnadnit. Záznamy převážné většiny přednášek naleznete v Archivu přednášek, který je veřejně dostupný na YouTube kanálu Katedry informačních technologií PEF ČZU v Praze.   ZS 2022/2023
Datum Téma přednášky Přednášející Společnost, pozice Místnost  
17. 10. 2022 IoT a průmysl 4.0 Jan Šeda ŠKODA AUTO, a.s. EIV Záznam
Pod pojmem IoT neboli internet věcí si můžeme představit jakýsi systém chytrých zařízení a strojů, které mezi sebou vzájemně komunikují a spolupracují bez asistence člověka. IoT tvoří základy průmyslu 4.0, který označuje nadcházející inovace výrobních procesů pro výzvu spojenou s naším profesním i osobním životem.
24. 10. 2022 Základy SEO a UX Richard Klačko TASTE, a. s. EIV Záznam
Na přednášce se pronikneme do základů problematiky z oblasti SEO i UX. Ukážeme si teoretické, ale i praktické ukázky k technickému SEO, obsahu i linkbuildingu, převážně s přínosem pro uživatele. Dále se zaměříme na základy UX i UI, uživatelské testování, heatmapy atp.
31. 10. 2022  Informační systémy pro města a obce a nabídka digitálních služeb občanům Tomáš Lechner Triada, spol. s r. o. EIV Záznam
Města a obce tvoří početně velmi významnou skupinu orgánů veřejné moci, a proto jejich elektronizace je důležitou složkou rozvoje eGovernmentu. V přednášce budou diskutovány aktuální výzvy, které v oblasti rozvoje digitálních služeb města a obce řeší a ukázány konkrétní příklady těchto řešení na vzoru v podobě informačního systému Munis, a to jak ve vnitřní elektronizaci úřadu, tak v nabídce digitálních služeb občanům.
31. 10. 2022  Microsoft Azure Vladimír Mužný Gopass DI Záznam
Přesun firemních dat z vlastního datacentra do cloudových nasazení sebou přináší mnoho nových možností práce s těmito daty, ale také nutnost změny některých návyků a způsobu uvažování, protože cloud vyžaduje v mnoha ohledech jiný přístup k nasazení a správě datových platforem. Na přednášce uvedeme prostředí Microsoft Azure z pohledu možností, které můžeme pro naše data využít. Budeme se bavit zejména o:
  • Souborových systémech
  • SQL řešeních
  • NoSQL řešeních
  • A na závěr krátce o ETL/ELT řešeních a o analytickým MPP řešeních
14. 11. 2022 From the World of SAP Radek Ledecký ŠKODA AUTO, a. s. EIV Záznam
Is working with the SAP business system boring and routine? In Škoda Auto definitely not!
Come and get to know the amazing SAP competence center at Škoda Auto. At the lecture, we will outline how foreign IT projects are managed within VW concern, such as in Russia, Great Britain, India, China, Indonesia, etc.
 
21. 11. 2022  Jak na hesla a vícefaktorovou autentizaci  Veronika Kadlečková Assist s. r. o. EIV Záznam
Na přednášce se dozvíte:
  • Proč je na darknetu heslo do bankovnictví levnější než do e-mailu?
  • Heslo uložené v prohlížeči – ano nebo ne?
  • Zásady tvorby hesel
  • Kompromitace a útoky na hesla
  • Vícefaktorová autentizace – proč a jak
28. 11. 2022 Programability and automation in modern networks  Peter Morvay CISCO ČR EIV Záznam
We will describe the concept of programability in todays network. Why we keep hearing about automation and why it is more and more crucial?We will learn about different forms of API, the controller and orchetration concepts. Thanks to this we will understand the building blocks of automated networks and what allows to design and operate networks of 21st century.
ZS 2021/2022
V souladu s aktuálními nařízeními o zrušení kontaktní výuky se i pro tento zimní semestr omezil Cyklus zvaných přednášek odborníků ICT pouze na přednášky ze záznamu.
 
Datum Téma přednášky Přednášející Společnost, pozice Jazyk  
on-line Síť s podporou data-driven přístupu pro IT i business oddělení Dominik Soukup CISCO Systems (Czech Republic) s.r.o. čj Záznam
Stabilní a jednotná síťová infrastruktura je důležitým předpokladem pro plynulý a bezpečný chod libovolné společnosti bez ohledu na velikost. Pryč jsou doby, kdy síťová infrastruktura sloužila jen pro internetové připojení uživatelů. V síti se objevuje stále více různorodých koncových zařízení, která mají různé role a jsou určená odlišným skupinám uživatelů. V rámci toho webináře se zaměříme na možnosti využití síťových prvků Cisco Catalyst a Meraki pro vytvoření jednotné a univerzální infrastruktury pro dnešní a budoucí potřeby. Následně si ukážeme nástroj Cisco DNA Spaces, který využívá možnosti jednotné infrastruktury a dokáže pomoci při řešení IT incidentů, sběru a monitoringu dat z drátových i bezdrátových senzorů či business analýze vašich procesů.
on-line Zakázky pod lupou – Hodnotíme veřejné IT zakázky Vít Lidinský a Petr Lidinský nezávislí odborníci čj

Záznam

Meraki je silnou součástí Cisco portfolia a jako lídr v cloudových technologiích nabízí neustálý přístup k inovacím. Připojte se spolu s námi na tento webinář a získejte přehled o novém portfoliu z dílny Meraki.K tradičním řešením, jakými jsou bezpečnostní zařízení Meraki MX, Switche MS a bezdrátové přístupové prvky MR, přibývají senzory na monitoring prostředí. Díky cloudovému managementu dokážete rychle a bezpečně spravovat tisíce senzorů pro sledování teploty, vlhkosti, úniku vody a otevírání dveří. Fyzická bezpečnost je již tradičně doplňována kamerovým řešením s bohatou analytickou výbavou. Meraki tak vytváří jedinečné prostředí, které spojuje IT se světem IoT.
LS 2020/2021 V souladu s aktuálními nařízeními o zrušení kontaktní výuky se pro letní semestr omezil Cyklus zvaných přednášek odborníků ICT.
Datum Téma přednášky Přednášející Společnost, pozice
21. 03. 2021 Evoluce Firewallů Andrej Jeleník a Filip Pávek CISCO Alliance on-line Záznam
ZS 2020/2021 V souladu s aktuálními nařízeními o zrušení kontaktní výuky se pro zimní semestr zrušil Cyklus zvaných přednášek odborníků ICT. LS 2019/2020
Datum Téma přednášky Přednášející Společnost, pozice
26. 02. 2020 Mesh sítě IQRF – implementace a správa Ivona Spurná IQRF Alliance, s. r. o. DII Záznam
Produkty SAP hrají významnou roli v IT světě v globálním měřítku. Integrace těchto produktů probíhá ve firmě Škoda již od roku 1992 a v současnosti pokrývá většinu business procesů firmy.
Dnes je firma Škoda v ČR na špici v implementaci nejmodernějších produktů SAP, důkazem je vytvoření SAP Koncernového kompetenčního centra, které poskytuje služby v oblasti SAP v rámci koncernu Volkswagen. Cílem přednášky je seznámit studenty s tématem SAP a jeho integrace v ŠA a slouží jako vstupní bod do výuky předmětu Úvod do SAP.
ZS 2019/2020
Datum Téma přednášky Přednášející Společnost, pozice  
21. 10. 2019 SAP@Škoda Auto Vojtěch Mikát ŠKODA AUTO, a.s. EIII Záznam
Produkty SAP hrají významnou roli v IT světě v globálním měřítku. Integrace těchto produktů probíhá ve firmě Škoda již od roku 1992 a v současnosti pokrývá většinu business procesů firmy.
Dnes je firma Škoda v ČR na špici v implementaci nejmodernějších produktů SAP, důkazem je vytvoření SAP Koncernového kompetenčního centra, které poskytuje služby v oblasti SAP v rámci koncernu Volkswagen. Cílem přednášky je seznámit studenty s tématem SAP a jeho integrace v ŠA a slouží jako vstupní bod do výuky předmětu Úvod do SAP.
4. 11. 2019 Zero Trust Security Architecture Don’t trust anyone and anything in your network Andrej Jelenik CISCO Systems (Czech Republic) s.r.o. EI Záznam
A journey of Zero Trust Architecture. From brave thoughts to generalized term. What does ZTA stands for? What are the main pillars of ZTA? How it was defined in the beginning and how we see it today after 15 years of evolvement. What are specific elements of ZTA and why we need them to accomplished the mission? Answers on previous questions and more you will get to know during this seminar.
11. 11. 2019 Inteligentní ovládání v závlahových systémech Naďa Braťková ITTEC, s.r.o. EIV Záznam  
Úvod do aplikovaných informačních technologií v závlahových systémech na soukromých, komerčních, veřejných i sportovních plochách. Srovnání jednotlivých řešení na ukázkách z realizací.
18. 11. 2019 Virtuální realita@Škoda Auto Leoš Červený ŠKODA AUTO, a.s. D207 Záznam
Virtuální realita je již řadu let nedílnou součástí automobilového průmyslu. Využívá se od návrhu aut, přes přípravu a plánování výroby, zabezpečení kvality, při prodeji a marketingu, tak i pro vnitřní procesy samotné firmy. První auto, kde se VR využívala ve Škoda Auto byla již první generace vozu Fabia. Dnes je škodovka na světové špici využití těch nejmodernějších VR technologii.
25. 11. 2019 Introduction to Product Management Barbora Václaviková SAP Concur (Czech) s.r.o. EI Záznam
This lecture offers a succinct overview of Product Management – how to create a successful product, whenever it is a piece of software, service or a practical product. The lecture focuses on Product Management as a whole,  focused in the creation of products as done in the modern startups or big companies.
2. 12. 2019 Investování do startupů nejen v ICT Jaroslav Menčík Mavericks advokáti s.r.o. EIV Záznam
Na přednášce se dozvíte, kde berou technologické startupy finance na překonání údolí smrti, aby se jednou mohly stát miliardovými jednorožci? Na základě našich zkušeností s více než 60 investicemi do startupů budete seznámeni nejen s právními a obchodními aspekty jejich financování a strukturování tzv. venture kapitálových transakcí, kdy externí investor poskytuje startupu investici za účelem podpory jeho dalšího rozvoje a rychlého růstu. Během přednášky vysvětlíme, co je term sheet a jaké jsou jeho běžné náležitosti a také představíme typická smluvní ujednání objevující se v investičních smlouvách (preferenční podíly, vesting, drag-along, tag-along, ředění podílů apod.). 
9. 12. 2019 Technologie k získávání a zpracování dat v rámci precizního zemědělství Ondřej Perlík John Deere, STROM PRAHA, a.s. EIV Záznam
Přednáška bude zahájena úvodem do problematiky systému navigací užívaných pro aplikace nejen v zemědělství. Na zákadě našich zkušeností budou představeny systémy pro zpracování agronomických dat, telematika zemědělských strojů a jejich následné využití pro inženýring nových komponent pro precizní aplikace v zemědělství. Dále představíme standardy ISOBUS  jako základní komunikační kanál a formát ISO-XML jako univerzální formát napříč platformami jednotlivých výrobců komponent.
16. 12. 2019 Využití Big Data v podniku Martin Drábek Assist spol. s r.o. EIV Záznam
BIG DATA je pojem, se kterým je možné se setkat ve velké řadě oborů. Přednáška představuje úvod do tohoto fenoménu, definuje ho a provádí jeho základní charakteristiku spolu s náhledem na jeho zpracování v podnikové praxi.
  LS 2018/2019
Datum Téma přednášky Přednášející Společnost, pozice  
27. 2. 2019
Product Management
Václaviková Barbora
SAP Concur s. r. o.
Co stálo za úspěchy některých celosvětově nejznámějších produktů? Jak se dostat od prvotního nápadu k úspěšnému produktu? Jakou roli v tomto procesu má Product Manager a co všechno by měl znát?
6. 3. 2019
Centrální banky a inovace: otevřené bankovnictví, okamžité platby a kryptoaktiva
Vodrážka Michal
Česká národní banka
Jak se centrální banky vypořádávají s inovacemi na finančním trhu a mimo něj? Dá se trh k inovaci donutit regulací, jako je nová evropská platební směrnice PSD2? Nebo postačí pouze připravit infrastrukturu s tím, že trh a konkurence zajistí její smysluplné využití? A kdy a jak je třeba reagovat na (údajně revoluční) inovace, jako jsou kryptoaktiva a blockchain?
13. 3. 2019
Enterprise Design Thinking
Louda Jan
IBM Česká republika s. r. o.
It also happened to you that you were saying, „Who invented this, for it is useless!“ ? How to avoid this people telling you about your applications and solutions? One of the answers may be to use „human centered design“ approaches – a user-centric design. We’ll show you the methodology you use to build an IT solution, but you can use it in any of your projects – whether you design your own application, service, space, or just a web page. We will try to answer the following questions: What steps does the methodology use? Is it a process or not? What tools can I use? How to use them? What to watch out for? Where can I not use it anywhere?
20. 3. 2019
Advanced cybersecurity solutions
Jeleník Andrej
CISCO Systems (Czech rebpulic) s. r. o.
You will get to know why interoperability of security solutions is so important, what kind of security features do we currently use in enterprise world and how we can make them more efficient by using machine-learning or behavioral analytics.
27. 3. 2019
Řízení IT v lesích
Dvořák Petr
Vojenské lesy a statky ČR s. p.
Co je to podnikové IT? Jak prosazuje CIO potřeby IT do podniku? Co je řízení IT? Jaké jsou nástroje, metodiky a best practice v řízení IT? Kde vznikají požadavky na IT infrastrukturu, IT služby? Jaká jsou specifika řízení IT ve veřejné vysoké škole v kontrastu s řízením IT ve státním podniku? IT je motorem inovací. Pozice IT v podniku není stále jednoznačně vymezena a záleží na erudici vedení organizace zda využije IT pro svou konkurenční výhodu, postaví se k němu neutrálně nebo ho toleruje jako nutné zlo(nevyhnutelný standard).
3. 4. 2019
Databáze Oracle a autonomní data management
David Krch,                       Rastislav Janči
Oracle Czech s. r. o.
Databáze Oracle je na trhu již od roku 1979. Po celou dobu představuje špičku v relačních databázích a tvoří základ velkého množství klíčových informačních systémů především státní správy, finančních institucí nebo telekomunikačních firem. Za jejím vysokým výkonem a škálovatelností stojí mimo jiné i neustále zdokonalovaný optimalizátor dotazů, díky kterému je tato databáze úspěšně používána jak v oblasti transakčních systémů, datových skladů i při zpracování extrémně obsáhlých datových sad. Databázi Oracle je dnes také možné využívat v podobě platformních nebo autonomních služeb ve veřejném cloudu Oracle. Přijďte si poslechnout jak efektivně pracovat s databází Oracle a jaké možnosti dnes nejen v oblasti databází nabízí Oracle Cloud.
10. 4. 2019
HPE SAP HANA infrastuktura a řešení vysoké dostupnosti
Josef Kačín                             Radek Novotný
Hewlett-Packard Enterprise, s. r. o.
SAP S/4 HANA přináší do podnikového IT dnes tolik žádanou rychlost, flexibilitu a výkon. Víte jak funguje podvozek této platformy? Zajímá Vás jak HPE implementuje SAP HANA databáze? V čem je cluster pro SAP HANA jiný?  Co unikátního nabízíme a jak pomáháme dosahovat nejen vysoké dostupnosti, ale hlavně bezpečného provozování HANA systémové replikace? Přijďte na tuto přednášku a dozvíte se mnohem více.
17. 4. 2019
Referenční architektura Oracle pro moderní data management
Vít Hlaváček,                    Martin Patočka
Oracle Czech s. r. o.
Jaké jsou moderní trendy v oblasti podnikového data managementu? Znáte referenční architekturu Oracle,  která vhodně kombinuje databáze Oracle s technologiemi z rodiny Big Data? Přednáška bude detailněji zaměřena na přístupy k získávání a ukládání v čase proudících dat (např. data kontinuálního měření či sledování) a na spolupráci relačního a Big Data světa při zpracování dávkových úloh. Obě tyto kategorie dat pak dohromady představují ucelenou datovou základnu pro analýzy, tzv. Data Lake.  Využití všech dostupných datových zdrojů, jejich včasné zpracování a získání nových interpretací je pak hlavním cílem diskutované data management platformy.
24. 4. 2019
Fake news
Kateřina Hrubešová
Společnost pro internetový rozvoj, z. s. p. o.
ZÁZNAM *)
Opravdu víte, co je fake news? Jak vypadá, kde je najdete a co způsobují? Je to jen příliš sdílené téma nebo trn v oku bruselským úředníkům? A není mazání fake news nebo alespoň to, o čem si myslíme, že fake news je, zásahem do práva na svobodu slova?

*) nebyl udělen souhlas s pořízením videozáznamu

  ZS 2018/2019
Datum Téma přednášky Přednášející Společnost, pozice  
22. 10. 2018 Kybernetická bezpečnost Ondřej Smíšek Asisst spol. s r.o. ZÁZNAM *)
Určité bezpečnostní minimum by měl ovládat každý člověk používající moderní technologie. Nebezpečí vyplývající z používání chytrých zařízení, bezdrátových sítí či internetu věcí jsou bohužel nedílnou součástí jinak nesmírně užitečného technologického pokroku. Tato přednáška chce ozřejmit základní principy a možnosti kybernetické bezpečnosti pro běžné uživatele tak, aby jejich pobyt v kyberprostoru byl jistější, bezpečnější a zároveň je co nejméně omezoval.
29. 10. 2018 Jak na optimalizaci snippetů Martin Velička, Richard Klačko Sun Marketing, s.r.o. ZÁZNAM
Přednáška bude zaměřena na to, jak vytěžit co nejvíce z již dobrých pozic ve vyhledávači. Prakticky bude ukázáno, jak identifikovat stránky s největším potenciálem a ukážeme si základní metody zvýšení proklikovosti. Pro lepší představu lze nahlédnout na: http://www.sunitka.cz/c/1121-case-study-optimalizace-snippetu-ctr/.
5. 11. 2018 Informační systém MUNIS jako příklad informačního systému pro města a obce Tomáš Lechner Triada spol. s r.o. ZÁZNAM
Přednáška se bude zabývat zejména úrovní municipalit, tedy obecních, městských a krajských úřadů. Právě zde je významným dodavatelem vnitřního informačních systému těchto organizací společnost Triada. Jejím hlavním produktem je IS Munis, což je modulární systém, který pokrývá většinu provozních i agendových potřeb těchto orgánů veřejné moci. V přednášce bude nejen představen tento informační systém a jeho funkce, koncepce a užití, ale také budou zmíněny vazby na centrální nástroje e-Governmentu, jako jsou základní registry, datové schránky či CzechPOINT. 
12. 11. 2018 Internet věcí s technologií IQRF Ivona Spurná IQRF Alliance, s.r.o. ZÁZNAM
Přednáška bude zaměřena na technologie IQRF, což je bezdrátová technologie pro přenos dat v mesh sítích s extrémně nízkou spotřebou a vysokou spolehlivostí. Přenos je obousměrný a dostatečně rychlý jak pro sběr dat, tak pro řízení elektronických zařízení. Přenos v síti je chráněn bezpečnostními standardy na několika úrovních. Za poslední dva roky zaznamenala technologie další významný pokrok v oblasti interoperability zařízení. Nově vznikající zařízení, která jsou certifikována na interoperabilitu, jsou v síti rozpoznávána automaticky a řízení se děje dle standardizovaných příkazů, definovaných v IQRF Repository. Přenáška zahrnuje ukázku funkční sítě IQRF napojené na IQRF Gateway, včetně vizualizace hodnot.
19. 11. 2018 Audit informačních systémů / IT audit v korporátním prostředí Václav Zycháček, Markéta Hruboňová Česká pojišťovna, a.s. Generali Group ZÁZNAM
Přednáška se bude zabývat na českém trhu teprve začínajícím oborem / uplatněním absolventů v oblasti auditu informačních systémů. Interaktivní formou Vás seznámíme s touto profesí a zboříme mýty o nudných auditorech bez kousku humoru a nadhledu. Na konkrétních příkladech Vám ukážeme, k čemu všemu se IT auditor dokáže dostat a jak využít své technické znalosti k hodnocení rizikových oblastí ve společnosti. Plus, jaké jsou nezbytné osobnostní předpoklady pro publikování výsledků před top managementem dané společnosti.
26. 11. 2018 Software Development Life Cycle  Jakub Valenta Accenture Services, s.r.o. ZÁZNAM
Currently the traditional software delivery approach based on waterfall while being still widely used is begin complement and often replaced by competing approaches. To provide better understanding of the current state we will shre In the lesson overview of traditional delivery lifecycle and further we will focus on the changes that are occurring with the rise of new approaches like Design thinking, Agile development and DevOps and how those methods complement and compete each other in the software delivery.During the lesson also real life experiences will be shared covering all: the good, the bad and the ugly examples.
3. 12. 2018 Personální informační systémy v užití korporací Martin Matuna UPS SCS Czech Republic s.r.o. ZÁZNAM
V době globalizace dochází k zefektivnění procesů a mnoha úsporným opatřením, které vedou k zavádění nových personálních systémů, které sledují nejen mzdovou agendu, ale například i osobní rozvoj a v některém případě se zaměřují na online podporu zaměstnance prostřednictvím shared service center. V rámci přednášky budou představeny výhody a nevýhody takových řešení, dále bude poukázáno na ochranu osobních údajů a omezení týkající se zpracování a uchování dat. V neposlední řadě bude poukázáno na citlivé oblasti v případě implementace Personálních informačních systémů na cloudovém řešení a nastavení přístupů a matic dat v systémech zpracovávaných. Ve zbytku přednášky budou obecně představeny trendy a možné předpovědi vývoje systémů a HR procesů.
10. 12. 2018 Come and see Azure Cloud in action Tomáš Kubica Microsoft s.r.o. ZÁZNAM
What is Microsoft Azure and why I love it? Let’s see it for real with session full of demos. Start 100 application instances in less than 1 minute with Linux containers in Azure Kubernetes Service. See how Azure can recognize faces and people emotions in real time. Train Azure to search for your favorite stuffed toy in pictures. Securely connect and manage your Raspberry Pi and deploy your logic and data analytics from cloud with Azure IoT Hub.  Have some data you need to replicate across Earth? See how you can do this with Azure Cosmos DB with few clicks on world map. Create your free student account and get started now.
17. 12 .2018 Případová studie – proces změnového řízení aplikace z pohledu IT auditora Václav Zycháček, Markéta Hruboňová Česká pojišťovna, a.s. Generali Group ZÁZNAM
Přednáška, resp. případová studie Vás provede konkrétním případem auditu vývoje aplikace v korporátním prostředí. Součástí případové studie bude zmapování procesu vývoje aplikací, určení kritických míst a následné ošetření kontrolními mechanismy (včetně testování jejich efektivity fungování). Účelem přednášky je seznámit auditorium s konkrétními aktivitami IT auditora a možné uplatnění absolventů v tomto oboru.

*) nebyl udělen souhlas s pořízením videozáznamu

  LS 2017/2018
Datum Téma přednášky Přednášející Společnost  
28. 2. 2018 Využití podnikové architektury pro transformaci veřejné správy Martin Tajtl Ministerstvo vnitra České republiky ZÁZNAM
Přednáška bude zaměřena na oblast veřejné správy a její reformu pomocí moderních metod řízení a informacních technologií. Přednáška představí koncept podnikové architektury, zároveň budou představeny praktické příklady popisující výhody a úskalí při využití v praxi.
7. 3. 2018 Product Managemet aneb Jak se dostat od prvotního nápadu k úspěšnému produktu? Tomáš Meisner SAP Concur, s.r.o. ZÁZNAM
V přednášce bude vysvětleno, jakou roli v procesu tvorby nové aplikace má Product Manager a co všechno by měl znát. Posluchači se dozví jak postavit nový produkt na příkladech z praxe.
14. 3. 2018 UXoví pankáči ve Spořce Lukáš Mencl Česká spořitelna, a.s. ZÁZNAM
Děláme UX ve Spořce. Ve velkém korporátu je to tak trochu punk! Nejen o tomhle, ale i o výzkumu, uživatelském testování, prototypování a designu bude naše prezentace.
21. 3. 2018 IT Project Management in a multinational bakery in Turkey – an IoT case study Juraj Píš La Lorraine, a.s. ZÁZNAM *)
The lecture will address the construction project of bakery producing pre-baked French pastry in Turkey from the perspective of an IT project manager. From the cornerstone to the SAP system integration.
28. 3. 2018 Modern Cybersecurity Andrej Jelenik CISCO Systems (Czech Republic) ZÁZNAM
Next-gen cybersecurity in the environment of modern enterprise environment. Network architecture security with integration of different solutions, Network as and Sensor – Network as an Enforcer, analytical tools, machine learning, segmentation and other approaches that are currently used in advanced protection of computer networks, endpoints and users.
4. 4. 2018 PROČ NESNÁŠÍM SVÉ KLIENTY aneb Efektivní komunikace s grafickým studiem – k výsledku snadno a rychle Petr David AVEDA PTI, s.r.o. ZÁZNAM
Přednáška na praktický příkladech stručně představuje základní pojmy a postupy práce grafického studia (grafický manuál, software, barevné režimy a tisková produkce, zdroje dat a autorská práva a další). Na těchto základech ilustruje chyby, kterých se klienti dopouštějí při zadávání zakázek a při komunikaci se studiem. Tyto omyly (ať již nevědomé či záměrné) komplikují efektivní cestu k výsledku. Přednáška nastíní, jak se těmto omylům vyvarovat.
11. 4. 2018 Network Intuitive  Pavel Krizanovsky CISCO Systems (Czech Republic) ZÁZNAM
Jak definujeme a děláme moderní počítačové sítě dnes – pohled společnosti CISCO. Přednáška plná zajímavých principů automatizace, softwarově definovaných sítí a postupů.
18. 4. 2018 Odvrácená strana placení kartou – obavy o bezpečnost. Mýty a realita   Vladimír Tysl Česká spořitelna, a.s. ZÁZNAM
Pohodlí při placení kouskem plastu – kartou – je trend dnešní doby, ale nese s sebou určitá rizika. Jestli chcete vědět jaká, co ze zaručených informací je jen lidová tvořivost, jak se dají hrozby eliminovat a co nás čeká v nejbližší budoucnosti, přijďte. Dozvíte se spoustu zajímavých informací z praxe přímo od Vladimíra Tysla, pro kterého je toto téma denním chlebem. 
25. 4. 2018 Vývoj internetu za posledních 20 let Kateřina Hrubešová SPIR, z.s.p.o. ZÁZNAM *)
Myslíte si, že žijete ve svobodném digitálním světě, kdy můžete naplno říct svůj názor, aniž byste za to nesli následky?  Jste přesvědčeni, že informace, které sdílíte v aplikacích, na sociálních sítích se svými přáteli jsou pod zámkem? Přináší nám  EU jenom nesmyslné regulace, které ztěžují život nebo brání občana před velkými korporacemi? Osobní data jsou dobrým platidlem, když víte, co s nimi. Fungování internetu se za posledních 20 let radikálně změnilo. Pojďme si říct, co se stalo, proč a co nás čeká v budoucnosti.
9. 5. 2018 Jak vytvořit a naplánovat digitální marketingovou strategii Martin Dráb          Jakub Kotál Sun Marketing, s.r.o. ZÁZNAM
Jak vytvořit a naplánovat digitání marketingovou strategii? Co očekávat od různých kanálů v komunikačním mixu a jak z nich dostat maximum? Součástí přednášky budou praktické ukázky.

*) nebyl udělen souhlas s pořízením videozáznamu

  ZS 2017/2018
Datum Téma přednášky Přednášející Společnost  
23. 10. 2017 Možnosti uplatnění při správě, programování a využití dat na Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) Václav Voltr Michal Marhoun Michaela Lekešová Ústav zemědělské ekonomiky a informací ZÁZNAM
ÚZEI je zaměřen především na práci s datovými zdroji a zejména v posledních letech přibývá možností uplatnění absolventů. Na přednášce budou prezentovány možnosti uplatnění studentů a absolventů při správě, programování a využití dat jak v oblasti výzkumu, tak specializovaného zaměření ÚZEI na data governance pro ÚZEI a MZe. Bude prezentována i oblast správy a využití dat ve správě dat FADN.
30. 10. 2017 Software pro řízení firmy Martin Vágner Assist spol. s r.o. ZÁZNAM
V rámci této přihlášky se dozvíte vše o CRM a ERP systémech a také o procesech, které tyto systémy zastřešují. Nakonec přednášky bude předvedena ukázka jak snadno lze tyto systémy upravovat podle potřeb dané firmy – bez nutné znalosti programování.
6. 11. 2017 Řízení strategických cílů ICT pomocí enterprise architekur Martin Lukáš Cenia ZÁZNAM
Přednáška představuje možnosti využití konceptu Enterprise architektury pro řízení strategických cílů v oblasti ICT v podniku, orgánu veřejné moci i rezortu státní správy. Na pozadí notace ArchiMate ukáže praktické příklady ze současnosti též pro řízení ICT projektů a programů.
13. 11. 2017 How to develop a successful technology startup Gustavo Vizcardo StartupYard Accelerator ZÁZNAM
The lecture will introduce you in what i takes to devolop technology startup and how a startup accelerator can assist you. You will also hear about success stories of companies accelerated by StartupYard.com.
20. 11. 2017 Java vs. Kotlin a Objective C vs.Swift + volná diskuse nad problémy mobilního vývoje Tomáš Hubáček Tomáš Valenta INVENTI Development s.r.o. ZÁZNAM
Přednáška představí moderní jazyky pro mobilní platformy Kotlin (Android) a Swift (iOS) a porovnání s jejich předchůdci Java a Objective-C. Řeč bude zejména o nullability, immutability, interoperability a nových možnostech funkcionálního programování. Ukážeme si prakticky, jaké problémy nám tyto nové možnosti pomáhají řešit a kde nám ušetří práci. Na závěr bude prostor pro dotazy, diskuzi a sdílení zkušeností z praxe.
27. 11. 2017 Trendy ve vývoji mobilních aplikací Václav Zůna SAP CONCUR, s.r.o. ZÁZNAM
Přednáška nabídne holistický pohled na současné trendy ve vývoji mobilních aplikací na platformách Android a iOS. Shrne využití nových technologií do mobilního vývoje a představí příklady zajímavých aplikací. Na přednášce bude také nastíněna aplikace nových trendů na naše vlastní mobilní produkty.
4. 12. 2017 Myšlenkové mapy a jejich digitální využívání Miroslav Buchel Česká společnost kreativního myšlení, z.s. ZÁZNAM
Přednáška představí myšlenkové mapy z pohledu jejich praktického využití. Proč mapy používat, co jsou myšlenkové mapy a jak je konkrétně používat v praxi. Chybět nebude ani osobní zkušenost s využitím při studiu včetně tvorby diplomové práce.
11. 12. 2017 Bezpapírový digitální život Vratislav Čermák Konzultant IT ZÁZNAM
Přednáška představí možnosti, jak zefektivnit (zjednodušit) život za pomocí technologií a aplikací, které jsou okolo nás k dispozici. Podíváte se na možnosti, které nám skýtá spojení našich chytrých telefonů, domácích zařízení, internetu, cloudu a nepřeberného množství aplikací.
18. 12. 2017 Automation and Integration of Network Management Zdeněk Pala Extreme Networks, s.r.o. ZÁZNAM
The lecture will introduce you into the automation and integration of network management. We will look into options of automation and integration in systems of various customers. Presented case studies will address integration of firewall, network management, virtualization, MDM systems, security and processes.
15. 1. 2018 GDPR – General Data Protection Regulation aneb revoluce v ochraně osobních dat podle nové regulace EU Vít Lidinský Nowire s.r.o. ZÁZNAM *)
GDPR (General Data Protection Regulation) – nařízení Evropské Unie o ochraně osobních údajů, které začně v celé EU platit jednotně od 25. května 2018. V Česku tak nahradí současnou právní úpravu ochrany osobních údajů v podobě směrnice 95/46/ES a související zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Týkají se firem, institucí i jednotlivců, kteří zacházejí s osobními údaji Evropanů (zaměstnanců, zákazníků, klientů, dodavatelů) a působí na evropském trhu.

                                                                                                                                          *) nebyl udělen souhlas s pořízením videozáznamu

  LS 2016/2017
Datum Téma přednášky Přednášející Společnost  
1. 3. 2017 UML – má dokumentace smysl? Vojtěch Kounovský Roman Machytka Assist spol. s r.o. ZÁZNAM
Přednáška má posluchače přesvědčit o tom, že dokumentování je nezbytné u každého vývoje softwaru, a tudíž by ho měl každý novodobý vývojář ovládat. V průběhu přednášky budou představeny základní UML diagramy a jejich použití na modelovém příkladu. V závěru pak proběhne demonstrace reálné komunikace mezi zákazníkem a analytikem za využití UML (příklad, jak dopadají projekty bez dokumentace, základní myšlenky tvorby, dokumentace, rozdělení UML diagramů, představení základních UML diagramů, reálná komunikace se zákazníkem z praxe).
8. 3. 2017 Building Enterprise JavaScript front end system Jaroslav Čech iCORD International s.r.o. ZÁZNAM
Přednáška představuje JS, jako nejpoužívanější frond end technologii, uvádí hlavní nevýhody bare JS, představuje nejpoužívanější JS Frameworky: jQuery, TypeScript, React a Flux, Angular a nástroje pro tvorbu JS systému: Gulp, node.js. Výklad je doplněn reálnými příklady z praxe.
15. 3. 2017 Příklady Microsoft cognitive services Jaroslav Čech O2 / iCORD International s.r.o. ZÁZNAM
Přednáška vysvětluje, co to jsou Microsoft kognitivní servisy, jejich zabudování do SW systémů na základě živých příkladů: Computer vision, Search, ChatBots. Demonstrováno je využití v reálných systémech.
22. 3. 2017 Sběr požadavků v IT – klient nezadal, vývojář se nezeptal… Vojtěch Kounovský Roman Machytka Assist spol. s r. o. ZÁZNAM
Přednáška má posluchače upozornit na časté chyby ve sběru požadavků od klienta a zároveň představit osvědčené postupy, které pomáhají těmto chybám předejít. Součástí přednášky bude taktéž praktická ukázka sběru požadavků na modelovém případu, která pomůže účastníkům lépe pochopit problematiku (příklad, jak dopadají projekty bez kvalitního zadání, základní myšlenky sběru požadavků, techniky a formy sběru požadavků, reálná komunikace se zákazníkem z praxe).
29. 3. 2017 Kdo je a co dělá Product manager Lukáš Kovač Seznam.cz, a. s. ZÁZNAM *)
Přednáška posluchačům představí práci Product Managera. Posluchači si budou moci udělat představu o tom, co společnost Seznam.cz připravuje a jak o produktech Product Manager přemýšlí. Budou seznámení s oblastmi, za které je Product Manager zodpovědný.
5. 4. 2017 Jak efektivně řešit integrované podnikové informační systémy – obchodně a technicky Jiří Kamenický Karel Kotrba Syntea software group a.s. ZÁZNAM
Průvodce procesem jak efektivně navrhovat, implementovat a provozovat informační systémy v komplexním prostředí zákazníků. Jak postupovat, když se v čase mění obchodní záměry a cíle klientů a s tím i jejich uživatelské potřeby. Jaké technologické nástroje pro tvorbu, řízení a automatické zpracování využívat, aby byl systém i přes neustálé změny robustní a spolehlivý. Součástí výkladu jsou ukázky několika příkladů z praxe.
 12. 4. 2017 Building Enterprize JavaScript front end system Jaroslav Čech iCORD International s.r.o. ZÁZNAM
The lecture presents JS – the most used frond end technology nowadays, main disadvantages bare JS, presents the most used JS frameworks today: jQuery, TypeScript, REACT and Flux, Angular and the most used tools for building JS system: Gulp, node.js. Interpretation is supplemented with real world example.
19. 4. 2017 IS Security (SecureAnyBox, KeyShield SSO) Václav Šamša TDP s.r.o. ZÁZNAM
The lecture is focused on IT security – implementation of encrypted storage sharing and allocation of access rights – passwords, certificates, documents, sensitive information (SecureAnyBox) and secure SSO with 2FA (KeyShieldSSO), which supports authentication to active elements in the network and integration with various applications such as Moodle. KeyShield SSO is the fastest SSO solution in the world.
26. 4. 2017 Bezpečná komunikace mezi mobilní aplikací a serverem Tomáš Hubáček Jan Petr INVENTI Development, s.r.o. ZÁZNAM *)
Přednáška se zaměří na „man in the middle attack“, k čemu slouží https, tls, co je ssl pinning a jak ho nastavit. Dále bude zmíněno PKI, symertické / asymetrické šifrování, certifikáty a certifikační autority, elektronický podpis a typy útoků: Cross-site scripting, Cross-site request forgery a SQL injection.
10. 5. 2017 Úloha IT v globální logistice (DHL IT Services) Jakub Kálal Štěpán Fuchs DHL Information Services (Europe), s.r.o. ZÁZNAM *)
Představení interní IT organizace, která poskytuje IT služby globální logistické firmě DHL. Cílem přednášky je seznámit posluchače s tím, jak fungují procesy velkých datových centrech pro globální korporace, a to od zajištění veškeré infrastruktury, přes IT služby až po jejich návaznost na business procesy. Zároveň bude popsána činnost oddělení, které poskytuje podporu koncovým uživatelům z oblasti workflow procesů.

                                                                                                                                          *) nebyl udělen souhlas s pořízením videozáznamu

  ZS 2016/2017
Datum Téma přednášky Přednášející Společnost, pozice  
24. 10. 2016 Software Defined Networks Zdeněk Pala Extreme Networks, s.r.o. ZÁZNAM
31. 10. 2016 IoT, IQRF, meshové sítě Ivona Spurná IQRF Alliance, s.r.o. ZÁZNAM
7. 11. 2016 Trendy řízení kvality SW / SW Quality Assurance trends Barbora Václavíková Tomáš Lučovič SAP CONCUR, s.r.o. ZÁZNAM
14. 11. 2016 Projektové řízení v IT – státní správa a samospráva Martin Lukáš IT Programový manažer, MŽP ZÁZNAM 
21. 11. 2016 Automation and Integration of Network Management Zdeněk Pala Extreme Networks, s.r.o. ZÁZNAM 
28. 11. 2016 I.C.T. Security Borek Boissy Bourse Direct France (Fr) ZÁZNAM
5. 12. 2016 Webové a mobilní mapové aplikace Karel Charvát Czech Center for Science and Society ZÁZNAM 
12. 12. 2016 Projektové řízení – ICT v nadnárodních korporacích Vratislav Čermák IT konzultant ZÁZNAM 
16. 1. 2017 Zákon o kybernetické bezpečnosti v praxi Vít Lidinský Nowire s.r.o. ZÁZNAM
  Kontakt: Ing. Eva Kánská (kanska@pef.czu.cz)