CODECS General Assembly 2024

CODECS

,

Zprávy

Zástupci doc. Ing. Pavel Šimek, Ph.D., Ing. Eva Kánská, Ph.D. a Ing. Miroslav Brabec z Katedry informačních technologií PEF Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze (PEF ČZU) se zúčastnili v pořadí již třetího projektového mítinku na projektu Horizont Evropa Maximising the CO-benefits of agricultural Digitalisation through conducive digital ECoSystems (CODECS), který se konal on-line formou 12. – 13. prosince 2024.

CODECS byl zahájen 1. října 2022 a hlavním cílem tohoto setkání po více než roce od jeho zahájení bylo poskytnout přehled o jeho průběhu a analyzovat nadcházející kroky. Akce také přispěla k posílení spolupráce mezi partnery konsorcia a navazování kontaktů.

Projektoví partneři z CODECS se sešli na Valném shromáždění, aby se zamysleli nad dosaženým pokrokem a načrtli směr pro budoucnost udržitelné digitalizace v zemědělství.

Nejprve byly na meetingu uvedeny inspirativní prezentace Gianlucy Brunoriho, koordinátora projektu CODECS, a Angely Guarino, zástupce REA, které nastínily poslání a dosažené úspěchy projektu CODECS.

Dále byly analyzovány možné příležitosti pro synergie mezi CODECS a QuantiFarm a partneři si sdíleli mezi sebou klíčové poznatky o sociálně-ekologických systémech (SES), zemědělských znalostních a inovačních systémech (AKIS) a modelování procesů, přičemž jsme se ponořili do toho, jak tyto rámce utvářejí digitalizaci zemědělství.

Partnerské diskuse se soustředily na:

  • náklady a přínosy digitalizace farem a také na strategie pro posílení výměny znalostí prostřednictvím virtuálních návštěv mezi laboratořemi.
  • prostředí politik a jejich zásadní role při podpoře digitálních inovací v zemědělství.
  • Analýzu aktuálního stavu projektu, další kroky, které je třeba podniknout, a potřeby našich Living Labs.
  • Prozkoumání digitální platformy CODECS, ukázka jejích integrovaných součástí a nových funkcí.

Nakonec organizátoři oznámili datum nadcházejícího webináře Knowledge Accelerator, který se bude konat 6. února 2025.

Tým řešitelů z KIT PEF zodpovídá za práce spojené s vývojem sady nástrojů pro hodnocení dopadů – multikriteriální hodnotící nástroj. Dále se podílí na sběru a zpracování dat k hodnocení ekonomických přínosů digitalizace a mapování digitalizačních procesů na vzorových farmách.