RUral-uRBAN synergies emerged in an immersIVE innovation ecosystem
1. 1. 2024 – 31. 12. 2027
Projekt RURBANIVE se zaměřuje na řešení regionálních nerovností a podporu synergie mezi městem a venkovem. Jeho jádrem je vytvoření dynamického digitálního prostoru – tzv. „Community Store“, který bude sloužit jako uzel pro experimentování, inovace a společnou tvorbu, což bude podporovat obousměrnou komunikaci mezi městskými a venkovskými komunitami. Experimentování a inovace ve venkovsko-městských oblastech budou podporovány využíváním možností rozšířené reality. Pro posílení územní správy a stávajících politických nástrojů RURBANIVE zavede nový inovační rámec mezi venkovem a městem podporovaný technickými a sociálními inovacemi.
RURBANIVE vyvine 6 venkovsko-městských aktivátorů (RUE), inovace v šesti oblastech, které budou podporovat obousměrné venkovsko-městské synergie a prosperující ekonomiku.
Imerzivní kampaně vycházející ze společných aktivit budou přizpůsobeny potenciálu sedmi venkovsko-městských laboratoří společné tvorby (RUCL) a umožní interakci mezi venkovem a městem prostřednictvím lepší sociální propojenosti a experimentování. Těchto 7 RUCL reprezentuje různé geografické a sociokulturní kontexty Evropské unie. Venkovsko-městská imerzivita (RUI) zajistí, že do procesu vytváření prototypů, testování, pilotování a prezentace výsledků RURBANIVE budou zapojeny různé zájmové skupiny.

Zahájení projektu: 1. 1. 2024
Ukončení projektu: 31. 12. 2027
Zapojení ČZU
ČZU vyvine a zavede digitální platformu, jejímž cílem bude fungovat a sloužit jako sociálně řízený digitální uzel, který spojuje širokou škálu zúčastněných stran v celém zemědělsko-potravinářském hodnotovém řetězci za účelem podpory zkracování hodnotových řetězců. Záměrem je přejít z digitálního trhu, který v současnosti dominuje nejmodernější digitální platformě související s krátkým hodnotovým řetězcem, na centrum umožňující širokou sociální angažovanost, kde budou moci zainteresované strany získat lepší informace a vzdělání/školení o zkracování hodnotových řetězců a logistice, stejně jako o certifikačních procesech zemědělsko-potravinářských produktů.
Zároveň budou v prostorách Výukového centra zpracování zemědělských produktů (Potravinářský pavilon) realizovány praktické workshopy, které aktivně zapojí účastníky do fyzických i virtuálních aktivit, aby umožnily praktické porozumění problémům souvisejícím s výhodami krátkých hodnotových řetězců, certifikačními procesy potravinářských produktů, sledovatelností potravin a transparentností cen. Integrace dat z různých datových souborů a na různých úrovních do platformy usnadní získávání potřebných informací výrobcům, spotřebitelům i dalším zainteresovaným osobám.
Na řešení projektu se podílí Katedra informačních technologií PEF a Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.
RURBANIVE získal finanční prostředky z programu Evropské unie Horizon Europe Research and Innovation Program na základě grantové dohody č. 101136597 v rámci výzvy HORIZON-CL6-2023-COMMUNITIES-01.
Webové stránky: https://rurbanive-project.eu
Partneři:
1. EREVNITIKO PANEPISTIMIAKO INSTITOUTO SYSTIMATON EPIKOINONION KAI YPOLOGISTON (ICCS)
2. GEOPONIKO PANEPISTIMION ATHINON (AUA)
3. FUNDACION CARTIF (CARTIF),
4. RISE RESEARCH INSTITUTES OF SWEDEN AB (RISE)
5. FOODSCALE HUB GREECE ASSOCIATION FOR ENTREPREUNERSHIP AND INNOVATION ASTIKI MI KERDOSKOPIKI ETAIREIA (FSH)
6. ASSOCIATION EUROPEENNE POUR L’INNOVATION DANS LE DEVELOPPEMENT LOCAL (AEIDL)
7. CESKA ZEMEDELSKA UNIVERZITA V PRAZE (CZU)
8. ALCHEMIA-NOVA RESEARCH & INNOVATION GEMEINNUTZIGE GMBH (ALCHEMIA)
9. AgriFood Lithuania DIH (AFL)
10. IMERYS VIOMICHANIKA ORYKTA ELLAS MONOPROSOPI ANONYMI ETAIREIA (IMERYS)
11. THE LISBON COUNCIL FOR ECONOMIC COMPETITIVENESS ASBL (LC),
12. ANAPTYXIAKI ETAIREIA DIMOU TRIKKAION ANAPTYXIAKI ANONYMI ETAIREIA OTA (TRIKALA)
13. KEDAINIU RAJONO SAVIVALDYBES ADMINISTRACIJA (KDM)
14. PERIFEREIA NOTIOU AIGAIOU (SAR)
15. INNOVATION CAMPUS LEMGO E. V. (ICL)
16. PARTENARIAT POUR L’EUROPE RURALE (PREPARE)
17. BIOBASE GMBH (BioBASE)
Prezentované názory jsou však pouze názory autora (autorů) a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie nebo Evropské výzkumné agentury. Evropská unie ani orgán poskytující podporu za ně nemohou nést odpovědnost.