GoDigiBioS

GoDigiBioS – Biodiversity loss mitigation and adaptation measures: Policies Governance and tools to foster transformative change

1. 1. 2025 – 31. 12. 2027

Projekt GoDigiBioS si klade za cíl podporovat transformační změny relevantní pro biodiverzitu směrem k přírodě pozitivní správě věcí veřejných, ekonomice a společnosti, které budou využívat nové digitální a vznikající technologie k pomoci zvrátit úbytek biodiverzity.

Cíle projektu:

GoDigiBioS vyvine 4 transformativní laboratoře (T-Labs), které se budou zabývat problémem integrace ztráty biodiverzity, digitalizace a správy věcí veřejných prostřednictvím budování kolektivně vlastněných a bezpečných prostor v kontextech, kde probíhají procesy změn.

Sociální učení bude ústředním bodem rámce T-labs. T-labs budou také podporovat sociální inovace zlepšováním znalostí o tom, jak mohou technologie podpořit rozvoj kombinací politik ke snížení ztráty biodiverzity.

T-labs GoDigiBioS budou zřízeny v následujících příměstských regionech:
Oblast Matosinhos v Portugalsku
Matosinhos se nachází na severu Portugalska v metropolitní oblasti Porto. T-Lab se zaměří na příměstskou oblast regionu. Matosinhos si stále zachovává velkou část svého průmyslového dědictví, ačkoli se transformuje směrem k terciárnímu sektoru.

Delta Llobregatu v Katalásnku, Španělsko
Delta Llobregatu se na ploše 3000 ha v příměstské oblasti Barcelony soustředí na přírodní prostory (včetně oblastí Natura 2000 a oblastí zvláštní ochrany ptáků), oblasti intenzivního zemědělství, rozsáhlou infrastrukturu (jako je barcelonský přístav a mezinárodní letiště v Barceloně) a ekonomické a výzkumné aktivity.

Region Zéland v Dánsku
Region Zéland se nachází ve východním Dánsku, na většině ostrova Zéland a na řadě menších ostrovů, a na východě hraničí s regionem hlavního města Dánska.

Provincie Ruse v Bulharsku
Ruse se nachází na severu Bulharska a hraničí s Rumunskem. Má 250 000 obyvatel, z nichž 80 % je soustředěno v hlavním městě Ruse. Ruse se specializuje na výrobu zemědělských strojů a je největším bulharským logistickým centrem na dolním toku Dunaje.

Zahájení projektu: 1. 1. 2025

Ukončení projektu: 31. 12. 2027

Zapojení KIT
Katedra informačních technologií PEF, se významně zapojí do pracovního balíčku WP2, který se zaměřuje na pochopení složitých vztahů mezi digitální transformací, technologickým rozvojem a změnami, které mají dopad na biodiverzitu a společnost.
KIT bude analyzovat pozitivní i negativní dopady vznikajících technologií, jako je umělá inteligence, internet věcí nebo precizní zemědělství, na biodiverzitu. Cílem je identifikovat potenciální rizika i přínosy těchto technologií v kontextu ochrany přírody a udržitelného využívání přírodních zdrojů.
Dále se zaměří na socio-ekonomické modelování interakcí mezi společností, hospodářským rozvojem a technologiemi, zejména s ohledem na venkovské oblasti. Výsledky budou v souladu s politikami EU, včetně Evropské zelené dohody, Strategie biodiverzity 2030, SDGs a dlouhodobé vize pro venkov.
Významnou součástí zapojení KIT bude i přenos výsledků výzkumu do tvorby politik. Tým připraví doporučení, která pomohou lépe integrovat otázky biodiverzity do rozhodovacích procesů. Současně bude organizovat participativní aktivity, jako jsou workshopy a konzultace s klíčovými aktéry z praxe, zejména v zemědělských a lesnických komunitách.
Mezi hlavní výstupy KIT budou patřit případové studie, typologie interakcí, politická doporučení a podpora diseminace poznatků směrem k odborné i širší veřejnosti.

Projekt DigiGoBioS získal finanční prostředky z programu Evropské unie Horizon Europe Research and Innovation Program na základě grantové dohody č. 101182167 v rámci výzvy HORIZON-CL6-2024-BIODIV-01. Prezentované názory jsou však pouze názory autora (autorů) a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie nebo Evropské výzkumné agentury. Evropská unie ani orgán poskytující podporu za ně nemohou nést odpovědnost.

Web: https://www.godigibios.eu/#/

Partneři:

  1. ISG ENSINUS-ESTUDOS SUPERIORES SA (Portugalsko)
  2. MCG R&I MARIA CARMEN GARCIA MATEO (Španělsko)
  3. P4A PLAN4ALL ZS (Česká republika)
  4. UNIPI UNIVERSITA DI PISA (Itálie)
  5. 22SISTEMA 22SISTEMA SOSTENIBLE SL (Španělsko)
  6. ADELPHI ADELPHI RESEARCH GEMEINNUTZIGE GMBH (Německo)
  7. IRRADIARE IRRADIARE INVESTIGACAO E DESENVOLVIMENTO EM ENGENHARIA E AMBIENTE LDA (Portugalsko)
  8. CZU CESKA ZEMEDELSKA UNIVERZITA V PRAZE (Česká republika)
  9. MinkaDev Minka Dev Soluciones y Estudios SL (Španělsko)
  10. CMMatosinhos MUNICIPIO DE MATOSINHOS (Portugalsko)
  11. MYTH RUBIM DE MEDEIROS TEIXEIRA RAFAEL (Belgie)
  12. DNA SDRUZHENIE DIGITALNA NATSIONALNA KOALITSIYA (Bulharsko)
  13. GPA GLOBALNI PARTNYORSTVA SDRUZHENIE (Bulharsko)
  14. VIA UC VIA UNIVERSITY COLLEGE (Dánsko)

Další partneři:

  1. Mito Games Mito Games (Brazílie)
  2. ZEALCO REGION SJAELLAND (Dánsko)
  3. DACC Departament d’Acció Climàtica, Alimentació i Agenda Rural (Španělsko)