Hackathon ActInSpace na ČZU v Praze

Fotogalerie

,

Hackathony

,

Zprávy

Letos se v ČR uskutečnil úplně první ročník mezinárodní inovační soutěže typu hackathonu ActInSpace iniciované z podnětu CNES (Francouzské národní vesmírné agentury) a ESA (Evropské kosmické agentury). Akce souběžně probíhala v 71 městech 35 zemí a 5 kontinentů. Cílem bylo během 24 hodin najít inovativní využití kosmických technologií s byznysovým potenciálem dle jedné z 80 předem stanovených výzev.

 

Národní kolo ActInSpace 2018 Prague proběhlo v pátek a v sobotu 25. – 26. 5. 2018 v Kruhové hale České zemědělské univerzity v Praze. Zúčastnilo se ho celkem 70 lidí a o ceny se utkalo 9 týmů soutěžících, které se skládaly z 2 až 5 různě zaměřených členů, přičemž jeden čtyřčlenný tým reprezentoval ČZU v Praze. Zároveň bylo na místě 28 rozmanitě specializovaných mentorů – 3 z ČZU v Praze – připravených pomoci týmům jak v byznysových, tak v technických otázkách. Pětičlenná porota udělila ocenění třem nejlepším týmům.

Na třetím místě se umístil maďarský tým „RapidSense“, jenž vyvinul vícestupňovou metodu, která díky družicovým datům umožní umístit solární panely na střechy tak, aby byly co nejefektivněji využívány, přičemž bere v úvahu jejich průměrnou denní účinnost i stínění. Zároveň se tým zabýval problematikou globální změny teploty způsobenou úbytkem vegetace.

Stříbrnou medaili získal tým „Let´s Earth“ zaměřený na redukci finančního zatížení spotřebitelů z veřejných zdrojů prostřednictvím aplikace umožňující majitelům nemovitostí efektivně využívat obnovitelné zdroje energie. Díky analytickým službám jsou zákazníci seznámeni s podrobným a na míru vytvořeným doporučením, jak nejschůdněji ušetřit a při tom využít právě obnovitelné zdroje.

Jako nejlepší vyhodnotila porota tým „VRUE4“ s projektem Farway, což je vizualizační a plánovací 3D engine pro mise a operace nacházející se ve velkých vzdálenostech – ať už ve vesmíru, na pevnině nebo pod hladinou oceánů. Vyvinutý software umožňuje operátorům vizualizovat prostředí mise a chování jednotlivých aktérů a díky tomu danou misi naplánovat do nejmenších detailů. Jako vstup sbírá data z analytických a simulačních nástrojů, jako je například Matlab&Simulink, LabView, ROS a STK. Z těchto dat je dále vytvořen přesný a fotorealistický model dané mise s možností vizualizovat prvky důležité pro danou misi, a to ať už ve 3D, nebo pomocí imerzivních technologií, jako je virtuální a augmentovaná realita. Tento software také dokáže přijímat živá telemetrická data z kontrolních systémů, jako je například OpenMCT, a vizualizovat tak misi v reálném čase. Pokud něco nebude v rámci parametrů dané mise, má operátor možnost to změnit přímo v nástroji Farway a odeslat tuto úpravu k validaci zpět do analytických a simulačních nástrojů. Třešničkou na dortu je pak možnost simulovat senzorický vstup na základě vizuálních dat pro systémy strojového vidění a učení, což může napomoci poloautonomním a autonomním systémům učit se chovat na základě různých situací, které mohou v rámci mise nastat a které lze v tomto nástroji simulovat.

Autoři projektu Farway se 27. června 2018 vydají na mezinárodní finále na Toulouse Space Show, kde odprezentují svůj nápad před mezinárodně uznávanými technickými i byznysovými odborníky v oboru kosmických technologií a utkají se spolu s vítězi národních kol všech účastnických zemí o zajímavé ceny. Výherce mezinárodního kola získá například pilotní výcvik v simulátoru Airbusu A320, možnost vyzkoušet si stav beztíže s letem Zero G či finanční příspěvek až 100.000 euro na data z družicových snímků a podporu v založení vlastního start-upu.

Uznání si zaslouží nejen oceněné týmy, ale všichni účastníci akce, včetně přítomných mentorů. Rádi bychom všem, kteří se na letošní ActInSpace Prague podíleli, jménem organizátorů ESA BIC Prague poděkovali. Věříme, že vynaložený čas a energie na tuto akci měly smysl. ActInSpace je totiž víc než jen soutěž. Je to příležitost setkat se s dalšími nadšenci pro vesmírné technologie a zkusit v kreativní a motivující atmosféře společně vymyslet ty nejfantasknější nápady, které se mohou stát skutečností.

Zkráceno a upraveno z ESA business incubation centre Prague.

Fotogalerie:

Fotografie z akce

ESA business incubation centre Prague