Venkovské oblasti EU, které představují 30 % své populace a více než 80 % jejího území, čelí souběžným demografickým, klimatickým, ekonomickým, sociálním a environmentálním změnám, které ovlivňují jejich vlastnosti a metabolismus. Reakce na tyto výzvy vyžaduje přesné pochopení toho, co jsou venkovské oblasti a čemu venkovské komunity v současnosti čelí
Definice venkovských oblastí mají tendenci se opírat o hustotu nebo velikost obyvatelstva. Neposkytují dostatečný pohled na dynamiku, hnací sílu a plynulost současných různorodých vztahů a identit mezi venkovem a městem, které charakterizují venkov v celé Evropě. Navzdory rostoucímu uznání, že venkovské oblasti jsou rozmanité a že typologie by měly lépe odrážet identitu takových území, nedostatek údajů v jemném měřítku takovým inovacím brání. Odchylně od aktualizované konceptualizace venkova založené na multidimenzionální povaze současných venkovsko-městských vzájemných vztahů a vzájemných závislostí, GRANULAR vytvoří nové poznatky pro charakterizaci venkovské rozmanitosti založené na multiaktérovém a interdisciplinárním přístupu. Na základě poznatků z Multi-Actor Labs bude generovat nové datové sady pomocí široké škály metod a primárních dat, jako je vzdálený průzkum Země, data z davu, data z mobilních telefonů a web scraping. Tyto údaje budou poté kombinovány s řadou existujících institucionálních údajů, aby se odvodily relevantní ukazatele venkovské komunity pro realizaci dlouhodobé vize pro venkov (LTVRA) a aby bylo možné měřit odolnost, pohodu, kvalitu života a atraktivitu. Projekt GRANULAR umožní vytvořit venkovský kompas, který zohlední faktory ovlivňující venkovské komunity a jejich funkční charakteristiky, informuje tvůrce politik a venkovské aktéry pro navrhování venkovských politik na míru. Po zajištění rozšiřitelnosti výsledků budou datové sady, vizualizace dat a další nástroje přímo dostupné na specializované platformě navržené venkovskými aktéry a pro ně.
Zahájení projektu: 1. 10. 2022
Ukončení projektu: 30. 9. 2026
GRANULAR získal finanční prostředky z programu Evropské unie Horizon Europe Research and Innovation Program na základě grantové dohody č. 101061068. Britští účastníci projektu GRANULAR jsou podporováni UKRI-Grantovými čísly 10039965 (James Hutton Institute) a 10041831 (University of Southampton). Vyjádřené názory a názory jsou však pouze názory autora (autorů) a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie nebo Evropské výzkumné agentury (REA). Evropská unie ani orgán poskytující podporu za ně nemohou nést odpovědnost.
HORIZON-CL6-2021-COMMUNITIES-01-01
Partneři:
- CENTRE INTERNATIONAL DE HAUTES ETUDES AGRONOMIQUES MEDITERRANEENNES (FR) – coordinator
- NORDREGIO (SE)
- WAGENINGEN UNIVERSITY (NL)
- INTERNATIONALES INSTITUT FUER ANGEWANDTE SYSTEMANALYSE (AT)
- UNIVERSITA DI PISA (IT)
- GEOPONIKO PANEPISTIMION ATHINON (GR)
- ASSOCIATION EUROPEENNE POUR L’INFORMATION SUR LE DEVELOPPEMENT LOCAL (BE)
- CESKA ZEMEDELSKA UNIVERZITA V PRAZE (CZ)
- CENTRE NATIONAL DE LA RECHERCHE SCIENTIFIQUE CNRS (FR)
- UNIVERSITY OF SOUTHAMPTON (GB)
- EUROPEAN RURAL DEVELOPMENT NETWORK (PL)
- THE JAMES HUTTON INSTITUTE (GB)
- JOHANN HEINRICH VON THUENEN-INSTITUT, BUNDESFORSCHUNGSINSTITUT FUER LAENDLICHE RAEUME, WALD UND FISCHEREI (DE)
- ECORYS BRUSSELS NV (BE)
- UNIVERSIDAD DE VIGO (ES)
- PREPARE AISBL (BE)
- REGION VASTERBOTTEN (SE)
- GEMEENTE OPSTERLAND (NL)
- DISTRETTO RURALE VAL DI CECINA (IT)
- LUONNONVARAKESKUS (FI)
- PAYS PYRÉNÉES-MÉDITERRANÉE (FR)
- POLITECHNIKA KOSZALINSKA (PL)
- MEDITERRANEAN AGRONOMIC INSTITUTE OF CHANIA (GR)