Projekt Life Sciences 4.0 vznikl na Katedře informačních technologií Provozně ekonomické fakulty. Jeho hlavním cílem je vytvořit platformu pro integraci dat z prostředí Life Sciences.
Výzkumné téma
Současný rozvoj civilizace a udržitelný rozvoj jsou stále více založeny na různých „smart“ řešeních vycházejících ze zpracování a využití velkých objemů heterogenních dat, např. Průmysl 4.0. Nově vytvořená platforma reflektuje tyto globální trendy, vychází ze zaměření ČZU v Praze a vyplňuje oblast, která není doposud řešena – Smart Life Sciences (Life Sciences 4.0).
Vývoj technologické platformy pro integraci heterogenních dat (dálkový průzkum země, IoT, GIS atd.) a jejich prezentaci vyplňuje mezeru, která není dosud komplexně řešena – analýza, metodologie a vývoj technologické platformy pro integraci a prezentaci heterogenní datové základny v prostředí IoT a velkých dat.
Miliardy senzorů, kamer a dalších zařízení nepřetržitě monitorují dění na Zemi a různorodou činnost lidské populace. Žijeme v „období vytváření dat“. Jen v rámci internetu věcí (IoT) je aktuálně připojeno přibližně 27 miliard zařízení, která produkují data. Předpoklad nárůstu je okolo 125 miliard do roku 2030. Vedle toho vzniká další velké množství dat v oblasti sociálních sítí atd. Nezanedbatelný objem dat generuje řada autonomních projektů na výzkum a sledování různých aktivit a ukazatelů. Jenom na ČZU v Praze aktuálně probíhá několik desítek projektů, kde jsou produkována data získaná z dronů, nejrůznějších senzorů a měření.
Problémem v současné době využívaných řešení, včetně Life Science aplikací, je jejich slabá provázanost. Co aplikace, to různé rozhraní a datová základna. Kvůli tomu nelze snadno a automatizovaně získaná data ze systémů použít pro pokročilé datové analýzy. Typickým příkladem jsou rozmanité nekompatibilní aplikace a rozhraní různých výrobců měřicích a senzorických zařízení.
Nadměrné množství velkých dat vyústilo do výzkumu a následného vývoje technologické platformy, jejímž cílem je pro účinné využití těchto dat a hledání případných synergických efektů nutné řešit nové přístupy, které umožní jejich efektivní ukládání, zpracování a prezentaci, ideálně v reálném čase, především pro potřeby rozhodování a řízení procesů, ale i pro další výzkum – tuto oblast „Big Data“ dnes stále brzdí především standardizace.
Klíčovými východisky umožňujícími tato navržená řešení je množství dat z živoucí laboratoře areálu univerzity „smart campus“ a nové, moderně vybavené laboratoře na zpracování velkých dat vybudované na Provozně ekonomické fakultě.
Postup řešení projektu
V rámci řešení projektu již proběhl hackaton v prototypování aplikací se zaměřením na problematiku zlepšení kvality života v kampusu ČZU s důrazem na problematiku IoT. Aktuálně projekt integruje data získaná z projektů řešených katedrou jako např. Zvěř online, UTIPA – Uživatelsko-technologický index precizního zemědělství a dalších. Podrobnosti k projektům jsou k dispozici na stránkách katedry.
Vyvíjená platforma je otevřena pro integraci dat z různých projektů a oblastí Life Sciences. To umožní kvalitnější výsledné analýzy, prezentaci i propagaci řešení. Informací o zapojení je možné získat na webových stránkách projektu: http://ls40.pef.czu.cz/.